Jeżeli myślisz o rozpoczęciu działalności sportowej na własną rękę, Twoim kolejnym krokiem może być założenie własnego klubu sportowego. Przed Tobą wiele pytań: jaką formę prawną wybrać, na co zwrócić uwagę jeszcze przed rejestracją klubu.
Dobrze się składa! Przed Tobą poradnik, z którego dowiesz się, jak założyć klub sportowy. A przede wszystkim poznasz pytania, na które musisz odpowiedzieć przed przygotowaniem jakiegokolwiek dokumentu dotyczącego Twojego przyszłego klubu.
SPIS TREŚCI:
- Wybierz formę prawną klubu sportowego
- Ustal, czy klub ma działać w celu osiągnięcia zysku
- Określ cele statutowe klubu
- Złóż wniosek o rejestrację klubu sportowego
- Koszt założenia klubu sportowego
- Pomoc prawna
1. KLUB SPORTOWY – W JAKIEJ FORMIE ma DZIAŁAĆ?
W pierwszej kolejności pomyśl, w jakiej formie prawnej ma działać klub sportowy. Od tej decyzji będzie zależeć, jakie będą koszty jego założenia, jakie będą jego cele i struktura organizacyjna. Wybór formy prawnej może również wpływać na możliwość skorzystania z ulg i zwolnień podatkowych.
Podstawowym przepisem, o którym musisz pamiętać, jest art. 3 ust. 2 ustawy o sporcie:
Art. 3 ustawy o sporcie: 2. Klub sportowy działa jako osoba prawna. |
Co on oznacza w praktyce? Klub sportowy powinien działać jako osoba prawna, czyli być samodzielnym podmiotem praw i obowiązków w obrocie prawnym.
Klub sportowy nie może zatem działać w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Historię takiego „klubu” opisałem na swoim profilu na Instagramie. Daje trochę do myślenia.
Klubem sportowym nie będzie również stowarzyszenie zwykłe zakładane przez 3 osoby. Dlaczego? Nie ma ono osobowości prawnej.
W praktyce najczęstszymi formami prawnymi klubów sportowych są:
- Stowarzyszenie,
- Fundacja,
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Dodatkowo w ligach zawodowych w grach zespołowych biorą udział również kluby sportowe działające jako spółki akcyjne. Nic dziwnego – obowiązek prowadzenia klubów w takiej formie znajduje się w ustawie o sporcie.
Art. 15 ustawy o sporcie: 3. W skład ligi zawodowej w grach zespołowych wchodzą wyłącznie kluby sportowe działające jako spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. |
W tym wpisie skupię się na najczęściej wybieranych formach prawnych klubów sportowych: stowarzyszeniu, fundacji i spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
2. Czy klub ma działać w celu osiągnięcia zysku?
Zapewne teraz zastanawiasz się: o co chodzi w tym pytaniu? Wiadomo, że chcesz uzyskać korzyść majątkową, skoro dzielisz się swoją wiedzą sportową oraz poświęcasz swój czas i energię. Nie do końca jednak tego dotyczy zadane pytanie.
Czym innym jest otrzymywanie wynagrodzenia jako trener klubu sportowego, a czym innym jest np. uzyskiwanie dywidendy, czyli części zysku uzyskanego przez spółkę.
Jeżeli głównym celem jest prowadzenie działalności gospodarczej i osiąganie zysku (często dzielonego między członków/udziałowców), mówimy wówczas o zarobkowym celu klubu sportowego. Prowadzenie takiego klubu nie jest zabronione, ale wiąże się z kilkoma ograniczeniami, o których przeczytasz za chwilę.
Jeżeli głównym celem jest realizacja celów statutowych a ewentualna działalność gospodarcza i osiąganie zysków ma charakter dodatkowy, wówczas możemy powiedzieć, że klub nie działa w celu osiągnięcia zysku. W dużym skrócie.
Dlaczego jest to takie istotne?
Po pierwsze, klub sportowy działający w celu osiągnięcia zysku nie może działać w formie stowarzyszenia i fundacji. Obie te formy prawne zaliczają się do grupy tzw. organizacji pozarządowych, których istotą jest niezarobkowy charakter.
Ważne! Mimo braku działania w celu osiągnięcia zysku stowarzyszenia i fundacje mogą prowadzić działalność gospodarczą. Zysk z takiej działalności przeznaczany jest wówczas na cele statutowe: wynagrodzenia trenerów, zakup sprzętu itd.
Po drugie, jedynie kluby sportowe niedziałające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Podstawą prawną jest art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie.
Po trzecie, jedynie kluby sportowe, które nie działają w celu osiągnięcia zysku mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na usługi związane ze sportem. Na ten temat pisałem TUTAJ.
Po czwarte, jedynie finansowanie klubów niedziałających w celu osiągnięcia zysku umożliwia skorzystanie z ulgi sponsorskiej (ulgi dla sportu). Więcej na ten temat znajdziesz w moim innym wpisie – link poniżej.
3. Cele statutowe klubu sportowego
Wybrałeś lub wybrałaś już formę prawną oraz zarobkowy lub niezarobkowy profil klubu sportowego. Statystyki nie kłamią – w zdecydowanej większości wybór pada na stowarzyszenie lub fundację. Czas na określenie celów statutowych klubu sportowego.
Dlaczego jest to takie ważne? Udział w wielu konkursach o dofinansowanie zależy od posiadania określonych celów statutowych, m.in. związanych z upowszechnianiem kultury fizycznej. W wielu analizowanych statutach jedynym celem jest „udział we współzawodnictwie sportowym w …”. To duży błąd, który może być kosztowny w przyszłości.
Przykład? Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dotyczy on zwolnienia podatkowego, ale jedynie dla organizacji o określonych celach statutowych.
Art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: Zwolnione od podatku są: (…) 4) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele; |
Więcej informacji, co powinien zawierać statut klubu sportowego, znajdziesz w moim bezpłatnym poradniku.

Pobierz bezpłatny poradnik w formie 22 pytań i sprawdź, jak przygotować statut
4. Rejestracja klubu sportowego
Czas na końcowy etap, czyli złożenie wniosku o zarejestrowanie klubu sportowego. Sposób rejestracji zależy przede wszystkim od wybranej formy prawnej klubu sportowego.
Jak założyć klub sportowy – stowarzyszenie?
Jeżeli statut przewiduje prowadzenie działalności gospodarczej, klub w formie stowarzyszenia będzie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie jest istotne, czy klub od samego początku będzie prowadzić działalność gospodarczą – ważne, że statut przewiduje taką możliwość.
Jeżeli rejestrujesz uczniowski klub sportowy lub klub, którego statut nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej – klub będzie wpisany do tzw. ewidencji starosty.
Aby założyć klub sportowy w formie stowarzyszenia, organizujesz zebranie założycielskie, na którym stawia się co najmniej 7 założycieli. Podejmujecie na nim uchwały o założeniu klubu, przyjęciu statutu, wyborze władz. W niektórych sytuacjach konieczny będzie również wybór komitetu założycielskiego.
Więcej informacji o rejestracji klubu sportowego w formie stowarzyszenia znajdziesz klikając na poniższą grafikę.
Jak założyć klub sportowy – fundację?
Aby założyć klub sportowy w formie fundacji potrzebny jest fundator. W dużym skrócie jest to osoba zakładająca fundację i przeznaczająca na ten cel określony majątek. Fundatorem może być człowiek, czyli osoba fizyczna (jedna lub kilku) a także organizacja – osoba prawna.
Przyjmijmy, że to Ty jesteś fundatorem. Co musisz zrobić, aby założyć klub sportowy w formie fundacji?
Musisz udać się notariusza. Tam w formie aktu notarialnego zostanie złożone oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji.
Niezależnie od tego oświadczenia musisz przygotować statut dla fundacji. Zawiera on co najmniej
- Nazwę fundacji i jej siedzibę,
- Majątek fundacji,
- Cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji,
- Skład i organizację zarządu, w tym sposób jego powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków.
W fundacji mogą działać inne organy, jeżeli przewiduje je statut fundacji. Jako fundator możesz być członkiem organów, o ile w statucie nie wprowadzisz takiego zakazu.
Dodatkowo składasz oświadczenie o wyborze ministra sprawującego nadzór nad fundacją. Oświadczenie to może znajdować się w statucie albo w odrębnym dokumencie.
Wniosek o zarejestrowanie fundacji składasz do Krajowego Rejestru Sądowego – niezależnie od tego, czy fundacja prowadzi działalność gospodarczą. Dołączasz do niego oświadczenie o ustanowieniu fundacji, statut, uchwały o wyborze władz oraz wymagane oświadczenia (zgoda na pełnienie funkcji zarządu wraz z adresem do korespondencji, oświadczenie o wyborze ministra).
Więcej na temat rejestracji klubu sportowego – fundacji przeczytasz w moim innym wpisie. Wejdziesz do niego klikając na poniższe zdjęcie.

Jak założyć klub sportowy – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Jeżeli klub ma działać w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, możesz go zarejestrować na dwa sposoby.
Założenie spółki z o.o. przy udziale notariusza
Pierwszym z nich jest podpisanie umowy spółki u notariusza przez wszystkich wspólników. Umowa spółki zawiera m.in. następujące informacje:
- firmę i siedzibę spółki
- przedmiot działalności spółki
- wysokość kapitału zakładowego
- określenie ilości udziałów przypadających na jednego wspólnika
- liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników
- czas trwania spółki.
Oczywiście są to jedynie podstawowe informacje, które może zawierać umowa spółki. Możecie ją znacznie rozbudować – w zależności od Waszych potrzeb i struktury organizacyjnej.
W tym momencie powstaje tzw. spółka z o.o. w organizacji, która może już działać. Nie będzie ona jednak klubem sportowym. Dlaczego? Spółka z o.o. w organizacji nie jest jeszcze osobą prawną, czyli nie spełnia wyżej opisanego wymogu ustawy o sporcie.
Od zawarcia umowy masz 6 miesięcy na złożenie wniosku o wpisanie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek składasz korzystając z Portalu Rejestrów Sądowych. Dołączasz do niego:
- umowę spółki,
- uchwałę o wyborze członków zarządu, jeśli nie wynika to z aktu notarialnego
- listę wspólników,
- jeżeli w spółce jest tylko jeden wspólnik – jego dane wraz z adresem do doręczeń,
- oświadczenia członków zarządu o ich adresach do doręczeń,
- zgoda członków zarządu na pełnienie funkcji w zarządzie, chyba, że podpisują wniosek albo udzielili pełnomocnictwa do złożenia podpisania i złożenia wniosku przez pełnomocnika,
- oświadczenie o wniesieniu całości wkładów na pokrycie kapitału zakładowego,
- listę osób uprawnionych do powołania zarządu wraz z adresami do doręczeń – będą to wspólnicy lub np. członkowie rady nadzorczej, w zależności od treści umowy.
Po wpisie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, może ona zacząć działać jako klub sportowy.

Założenie spółki z o.o. w systemie s24
Drugim sposobem jest rejestracja klubu w systemie s24 przy wykorzystaniu wzorca umowy dostępnego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Umowy spółki nie sporządzasz w dowolny sposób, lecz musisz korzystać z wzorca umowy udostępnionego w systemie.
Nie tworzysz zatem umowy spółki w dowolny sposób. Przykładowo: wzorzec umowy umożliwia pokrycie kapitału zakładowego jedynie wkładem pieniężnym. Nie jest również możliwe uprzywilejowanie udziałów w spółce, np. co do liczby głosów przypadających na jeden udział oraz szczególne uprawnienie do dywidendy.
Nie zrażaj się jednak od razu do tego sposobu zakładania klubu sportowego. Jeżeli tworzysz spółkę z zaufanymi osobami, nie zależy Ci na bardzo rozbudowanej umowie, a dodatkowo zależy Ci na czasie założenia klubu i ograniczeniu kosztów na samym początku, rejestracja spółki w systemie S24 może być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.
Po uzupełnieniu wzorca umowy spółki należy przystąpić do podpisania umowy. Umowę spółki podpisują wszyscy wspólnicy w systemie S24 przy użyciu: podpisu kwalifikowanego, Profilu Zaufanego albo podpisu osobistego. W systemie S24 uzupełnisz również inne załączniki, w tym listę wspólników.
Poza systemem S24 musisz sporządzić samodzielnie:
- oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu Ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców
- oświadczenie o wyrażeniu zgody osoby powołanej do reprezentowania spółki (chyba, że podpisuje wniosek albo udzieliła pełnomocnictwa do złożenia podpisania i złożenia wniosku przez pełnomocnika) wraz z oświadczeniem o jej adresie do doręczeń
- listę zawierającą dane oraz adresy do doręczeń osób uprawnionych do reprezentowania spółki.
Dokumenty te najlepiej przygotuj w formie PDF, umieść do systemu i podpisz.
Umowę wraz z innymi załącznikami dołączasz do wniosku o zarejestrowanie spółki, który również składasz w systemie S24.
Jeżeli po zarejestrowaniu spółki stwierdzisz, że chcesz bardziej rozbudować umowę, np. poprzez uprzywilejowanie udziałów, możesz ją zmienić u notariusza. W takim przypadku każda kolejna zmiana takiej umowy będzie wymagała zachowania formy aktu notarialnego.
5. Ile kosztuje założenie klubu sportowego?
Odpowiedź brzmi: to zależy. Od czego? Przede wszystkim:
- od wybranej formy prawnej,
- od tego, czy klub będzie prowadził działalność gospodarczą,
- od wysokości funduszu założycielskiego lub kapitału zakładowego – przy fundacji i spółce z o.o..
Koszt rejestracji klubu w formie stowarzyszenia nieprowadzącego działalności gospodarczej będzie wynosił 0 lub 10 złotych. Koszt klubu – stowarzyszenia prowadzącego działalność gospodarczą będzie wynosił 600 złotych.
Na koszt rejestracji klubu w formie fundacji składa się:
- taksa notarialna – wysokość zależy od wartości funduszu założycielskiego,
- opłata sądowa – 250 złotych dla fundacji nieprowadzącej działalności gospodarczej i 600 złotych dla fundacji prowadzącej działalność gospodarczą.

Koszt założenia klubu w formie spółki z o.o. zależy od wybranej formy rejestracji.
Zakładanie spółki w systemie S24 jest tańszą metodą w porównaniu do rejestracji z udziałem notariusza. Przy rejestracji w systemie S24 dokonujesz opłaty w wysokości 350 złotych (250 złotych – opłata sądowa, 100 złotych – wpis do Monitora Sądowego i Gospodarczego). Przy „tradycyjnym” sposobie rejestracji opłata wynosiła 600 złotych (500 złotych – opłata sądowa, 100 złotych).
Musisz również zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (0,5% wartości kapitału zakładowego spółki z o.o. pomniejszonego o opłatę sądową).
Przy „tradycyjnej” formie rejestracji spółki ponosisz również koszty taksy notarialnej (wysokość zależy od kapitału zakładowego) oraz opłaty za wypis strony dokumentu.

JAK ZAŁOŻYĆ KLUB SPORTOWY? POMOC PRAWNA
We wpisie omówiłem najistotniejsze etapy zakładania klubu sportowego – zaczynając od wyboru formy prawnej, kończąc na złożeniu wniosku o zarejestrowanie klubu.
Jeżeli dodatkowo potrzebujesz pomocy prawnej przy zakładaniu klubu sportowego, skontaktuj się ze mną. Mogę Ci pomóc poprzez konsultację Twojego modelu klubu sportowego, przygotowując dokumenty założycielskie oraz reprezentując w całym procesie zakładania klubu sportowego.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy rejestracji klubu sportowego? Skontaktuj się ze mną
Telefon: +48 796 922 239E-mail: maciej.broda@kontraktsportowy.pl
Możesz również skorzystać z poniższego formularza kontaktowego